wtorek, 7 stycznia 2025

Poświąteczny detoks - 16 powodów, by odstawić cukier.

detoks po świętch

Minęły już święta, pożegnaliśmy Stary Rok i przywitaliśmy Nowy 2025 Rok. Każdy z nas okres świąteczny zazwyczaj spędza na obfitym jedzeniu, mniej się ruszamy, nie zwracamy tak uwagi na to co jemy. Jedliśmy dużo słodkich oraz ciężkostrawnych potraw, niektórzy spędzili Sylwester w towarzystwie procentów 😊 i teraz czujemy się ociężali.. wzdęci.. nie chce nam się ruszać.. jesteśmy przejedzeni do takiego stopnia, że na nic już nie mamy ochoty.. W tym właśnie momencie warto rozpocząć poświąteczny detoks, by oczyścić organizm i na pełnych obrotach rozpocząć Nowy Rok. 

Poświąteczny detoks nie polega na głodówkach. Warto teraz skupić się na wartościowym jedzeniu, które oczyści Cię oczyści i sprawi, że znów będziesz pełna energii. 

Oto proste wskazówki, jak przeprowadzić taki detoks:

1. Nawadniaj się.

Nawodnienie organizmu to podstawa, jeżeli chodzi o detoksykację. To właśnie woda oczyszcza nas z toksyn i wspomaga nasz metabolizm. 

Nasz organizm traci codziennie mnóstwo wody poprzez pot, oddawanie moczu oraz poprzez wypróżnianie się. Gdy dochodzi do odwodnienia, mózg wysyła alarm w postaci pragnienia i to jest już poważny znak dla Ciebie, że organizm naprawdę potrzebuję wody. Nie powinno dopuszczać się do takich sytuacji. Twoje nerki oczyszczają organizm z toksyn i zajmują się ich wydalaniem. Niestety jeśli nie będziesz odpowiednio nawodniona, nerki nie są w stanie tak skutecznie pracować. Ponadto zbyt mała ilość wypijanej wody może powodować kamienie nerkowe w przyszłości. 

Odpowiednia ilość przyjmowanej wody wspomaga trawienie jelit. Poprzez wodę, jelita bez problemu są w stanie przesuwać strawione pokarmy. Gdy jelita nie otrzymują tyle wody ile potrzebują, okrężnica pobiera wodę ze stolca co powoduje nieprzyjemne zaparcia. 

Jakie sygnały wysyłają nerki, gdy jesteś odwodniona? 

Przy odpowiednim nawodnieniu nasz mocz przybiera barwę jasnożółtą lub słomkową. U osób odwodnionych, w zależności od stopnia odwodnienia zmienia swój kolor od żółtego do brązowego, co oznacza poważne odwodnienie. Jasna barwa moczu, wręcz przezroczysta oznacza, że przesadziliśmy i należy ograniczyć spożywanie wody. 

2.Wprowadź do diety produkty bogate w składniki odżywcze.

Czas już odstawić słodycze, słodkie napoje i ciężkostrawne dania. Wprowadzenie do diety więcej warzyw, owoców, chudego białka i zdrowych tłuszczów wspomoże Twoją detoksykację. Oto kilka propozycji żywieniowych dla Ciebie:

Brokuły - zawierają w swoim składzie sulforafan, jest to naturalny związek chroniący nas przed nowotworami, ma silne działanie przeciwzapalne. Brokuły posiadają właściwości odkwaszające organizm. 

Grejpfruty- są bogate w witaminy A, C, E,  B1, błonnik, kwas pantotenowy, potas i biotynę. Wspomagają pracę wątroby i nerek. Posiadają enzymy, które z łatwością radzą sobie z rozkładaniem tłuszczów w organizmie. Są zatem bardzo dobrym sposobem na utratę wagi. Picie soku z grejpfruta świetnie oczyszcza organizm z toksyn, należy jednak pamiętać, że grejpfruty wchodzą w interakcję z lekami na nadciśnienie oraz lekami nasercowymi. Przez zawartość dużej ilości potasu powinny unikać go osoby z infekcjami nerek.  

Awokado - dostarcza znaczną ilość tłuszczów jednonienasyconych, jest źródłem witamin oraz minerałów takich jak C, K, B6, ryboflawina, niacyna, kwas foliowy, magnez, potas a także luteina i beta-karoten. Kwasy tłuszczowe zapewniają sytość między posiłkami oraz spowalniają rozkład węglowodanów, dzięki czemu utrzymuje stabilny poziom cukru we krwi. Błonnik zawarty w awokado, sprzyja zdrowiu i wypróżnianiu jelit, co jest bardzo kluczowe przy detoksykacji. 

Jarmuż - od ponad 10 lat pojawia się na listach jednych z najzdrowszych warzyw. W porównaniu z innymi warzywami kapustnymi, jarmuż wygrywa pierwsze miejsce poprzez swoje niezwykłe wartości odżywcze. Zawiera w sobie witaminy A, B6, C, K, błonnik, potas, kwas foliowy , wapń, mangan oraz żelazo. Jest numerem jeden jeśli chodzi o oczyszczanie wątroby. Możesz robić  niego koktajle, dusić do surówki obiadowej a nawet stworzyć chipsy w piekarniku. Przez zawartość witaminy K nie zaleca się spożywanie osobom z chorobą krzepliwości krwi. Zawarte w jarmużu goitrogeny mogą wpływać także na pracę tarczycy, zwłaszcza przy niedoczynności. Natomiast jeśli poddamy jarmuż obróbce cieplnej z łatwością pozbędziemy się tych szkodliwych związków. 

Karczoch - jest naładowany błonnikiem oraz przeciwutleniaczami. Korzystnie wpływa na poziom cholesterolu we krwi. Analiza przeprowadzona na 700 osobach, które codziennie przez około 13 tygodni przyjmowały suplementy z liści karczocha wykazała obniżenie poziomu całkowitego cholesterolu oraz LDL. Luteina zawarta w liściach karczocha zapobiega tworzeniu się cholesterolu. Zwiększając produkcję żółci, pomaga usunąć szkodliwe toksyny z wątroby. Błonnik karczocha pomaga w utrzymaniu zdrowego układu trawiennego, produkując zdrowe bakterie jelitowe zmniejsza ryzyko niektórych nowotworów a także łagodzi zaparcia i biegunki. W badaniu z 2010 roku spożywanie 10 gramów ekstraktu z karczocha po 3 tygodniach doprowadziło do poprawy mikrobiomu jelit.  

Buraki - są składnicą składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Betaina a także pektyny zawarte w burakach pomagają oczyszczać toksyny wydalane z wątroby, działają jak taka miotełka, która wymiata zanieczyszczenia. Betaina pomaga wątrobie przetworzyć tłuszcz z pożywienia dzięki czemu zapobiega tworzeniu się złogów tłuszczowych. Kolejny składnik buraków - betalanina - jest barwnikiem, nadający burakom ich przepiękny kolor. Ten naturalny pigment ma silne właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające. Buraki stymulują produkcję enzymów, które mają za zadanie zwiększyć zdolność wątroby do detoksykacji. Azotany zawarte w burakach zamieniają się w tlenek azotu, związek ten odpowiedzialny jest za prawidłowy przepływ krwi. Zapewnia to wątrobie odpowiednie natlenienie i przepływ składników odżywczych. 

Mimo tak wspaniałych właściwości, pamiętaj by nie przesadzać z burakami ze względu na zawartość szczawianów. W nadmiernych ilościach mogą przyczyniać się do powstawania kamieni w nerkach. 

4. Wyeliminuj cukier. 

Wiele badań naukowych utwierdza nas w przekonaniu, że cukier niestety powoduje wiele chorób przewlekłych takich jak cukrzyca, nadwaga, choroby serca i nowotwory. Zwróć uwagę na to ile cukru spożywasz w ciągu dnia. Często nie zdajemy sobie z tego sprawę a tak naprawdę cukier jest wszędzie.. Jogurty, płatki śniadaniowe, wędliny, przetworzona żywność. Dodawany jest nawet do ketchupu czy majonezu. Sprawdź na etykiecie ile cukru jest w Twoim ulubionym soku owocowym? I nie.. sztuczne słodziki nie są w cale takie lepsze. Coca cola light powinna jak najszybciej wylądować w koszu.. 

Ograniczenie cukru w swojej diecie to najlepsze co możesz dla siebie zrobić. 

Niestety cukier może uzależniać tak samo jak narkotyki. Wiele osób po odstawieniu cukru ma problemy z koncentracją, często występuje ból głowy i migreny, rozdrażnienie, nerwowość a także wzmożony apetyt. Objawy mogą utrzymywać się do kilku dni do kilku tygodni. 

Badania nad cukrem udowodniły jego zły wpływ na nasz mózg. Zajadając się słodkimi produktami uwalniana jest dopamina. Jest to neuroprzekaźnik układu nagrody, regulujący nasze samopoczucie i odpowiadający za "motylki w brzuchu". Dlatego cukier ma działanie tak uzależniające i ciężko jest go odstawić. 

16 skutków spożywania nadmiaru cukru:

  • prowadzi do stłuszczenia wątroby,
  • zwiększa ryzyko chorób serca,
  • podnosi ciśnienie,
  • nasila przewlekłe stany zapalne,
  • sprzyja nadwadze,
  • zwiększa ryzyko udaru i zawału serca,
  • zwiększa poziom trójglicerydów we krwi, 
  • tworzy złogi tłuszczowe zatykające tętnice,
  • zwiększa produkcję sebum a to prowadzi do trądziku, 
  • sprzyja rozwojowi cukrzycy typu 2,
  • zwiększa ryzyko nowotworów, 
  • o ironio.. może powodować depresję,
  • przyśpiesza procesy starzenia się skóry,
  • powoduje wahania energii, 
  • powoduje próchnicę zębów, 
  • zwiększa ryzyko demencji i choroby Alzheimera. 

5.Pobudź układ limfatyczny. 

Układ limfatyczny tworzy sieć połączeń limfatycznych, migdałki, grasica, grudki chłonne i węzły chłonne.

Limfa - czyli płyn limfatyczny - odpowiada za utrzymywanie prawidłowego poziomu płynów w naszym organizmie oraz wchłanianie tłuszczów i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, by mogły się przedostać do krwioobiegu. Ma za zadanie zebrać toksyny, wirusy, bakterie oraz uszkodzone komórki z całego organizmu i przetransportować je do nerek, gdzie zostaną wydalone wraz z moczem. 

Aby wspomóc działanie układu limfatycznego musisz zacząć się ruszać. Bowiem tylko ruch mięśni i przyśpieszone tętno może pomóc przetłoczyć limfę w układzie limfatycznym. Skurcze mięśni działają jak pompa która pomaga płynowi rozprowadzać się po ciele. Pozostając w bezruchu, nie ćwicząc i nie uruchamiając limfy, z czasem tworzą się zastoje limfatyczne. Osoby otyłe są bardziej podatne na problemy układu limfatycznego. 

Dobrym sposobem na poprawę układu limfatycznego jest.. skakanka 😊 Wystarczy 15 minut skakania dziennie by wspomóc krążenie a dzięki temu detoksykację organizmu. Przy okazji spalając dodatkowy tłuszczyk po świętach 😉 


Mam nadzieję, że zachęciłam Cię do pewnych zmian. Pamiętaj, zdrowie masz tylko jedno. Warto wprowadzić nawet małe zmiany by zapobiegać i by cieszyć się zdrowiem jak najdłużej. 

Zdrowa Ty - to uśmiechnięta Ty i cała Twoja rodzina. 

Pozdrawiam. 


Źródła:

https://www.webmd.com/diet/features/6-reasons-to-drink-water

https://www.medicalnewstoday.com/articles/270406#benefits

https://www.mayoclinichealthsystem.org/hometown-health/speaking-of-health/the-many-types-and-health-benefits-of-kale

https://www.healthline.com/nutrition/artichoke-benefits#TOC_TITLE_HDR_5

https://www.medicoverhospitals.in/articles/beets-health-benefits-liver

https://www.patientfirst.com/blog/9-foods-to-naturally-detox

https://www.healthline.com/health/sugar-detox-symptoms#symptoms

https://www.health.harvard.edu/heart-health/the-sweet-danger-of-sugar

https://www.healthline.com/nutrition/too-much-sugar#other-risks

https://my.clevelandclinic.org/health/body/21199-lymphatic-system

https://www.mdanderson.org/publications/focused-on-health/exercise-and-the-lymphatic-system.h20-1592991.html

Disclaimer: nie jestem lekarzem. Stworzyłam tego bloga w celu informacyjnym, by dzielić się wiedzą i badaniami naukowymi. Treści zawarte na tej stronie nie są poradą medyczną. Jeśli cierpisz na jakąś chorobę, bierzesz leki, jesteś w ciąży lub karmisz piersią skontaktuj się z wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia w celu porady lekarskiej.

5 komentarzy:

  1. Jaki potrzebny artykuł! Trzy proste zasady:
    - ograniczyć cukier,
    - więcej się ruszać,
    - jeść więcej zdrowych owoców i warzyw.
    No i żeby wytrwać.🤞
    Pięknej pogody na początek stycznia życzę i pozdrawiam.🤗

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję. Tak, to są bardzo proste sposoby ale są też bardzo wymagające. Samo odstawienie cukru wymaga wiele wyrzeczeń i wiem jak ciężko jest wytrwać w niby tak prostym postanowieniu. Ale warto! 😊
      Dziękuję Kochana i Tobie też życzę samych pogodnych dni w tym roku.
      Pozdrawiam.

      Usuń
  2. Wszystkiego najlepszego na nowy rok. Cukier szkodzi , ograniczam ale idzie mi to opornie. Pozdrawiam serdecznie 🌺

    OdpowiedzUsuń
  3. Ale trafiłaś z tym wpisem! Właśnie od początku roku robię sobie detoks od cukru. Nie jest łatwo, bo od zawsze miałam słabość do ciast (podczas gdy inne trucizny takie jak alkohol, narkotyki, papierosy mogłyby dla mnie nie istnieć), ale dzielnie walczę. Na święta faktycznie trochę sobie pofolgowałam, zrobiłam przepyszne ciasto marchewkowe, najlepsze ciasteczka ever, do tego makowiec, który od zawsze kocham, gotowany sernik z przepisu koleżanki blogowej... Wszystko było super, ale pod koniec roku już nie mogłam się doczekać tego detoksu... wręcz marzyłam o czymś surowym i chrupiącym :D Tak dla odmiany :)
    Brokuły bardzo często goszczą na moim stole, to jedne z moich ulubionych warzyw :) Jarmuż hodowaliśmy dla naszych królików, kiedy byłam dzieckiem, sami jednak nigdy go nie jedliśmy. Od dłuższego czasu przeżywa swoje pięć minut - wielokrotnie widziałam przepisy na smoothie z jego udziałem i wspomniane chipsy.

    Cukier to trucizna, ale jaka pyszna ;) Zainteresowanym polecam "Cukrową mafię: jak cukrowe lobby niszczy Twoje zdrowie".

    Dzięki za wartościowe treści. Edukujesz <3

    OdpowiedzUsuń
  4. Od marca zeszłego roku codziennie przyjmuję karczoch i czuję poprawę, choć na badania i lipidogram idę dopiero w marcu wtedy się okaże czy samopoczucie jest równoznacznie z wynikami :)
    Z awokado polubiłam się od niedawna. Teraz staram się je spożywać w miarę regularnie.
    Co do skakanki, to niestety nabawiłam się przez nią zapalenia rozścięgna podeszwowego i trochę pocierpiałam. Ortopeda zalecił na razie spokojne "samotne" podskoki do 15-20 razy, ale za to co parę godzin. Potem się zobaczy :)
    Wszystkiego dobrego na nowy rok!

    OdpowiedzUsuń