Święta już tuż, tuż... Każdy pieczołowicie przygotowuje się do najważniejszych dla nas Świąt.
12 potraw wigilijnych, kolejne dni świąteczne pełne ciast, sałatek, pierogów, potraw z kapusty... Swoją drogą, kto tego nie lubi? 😊
Czas świąteczny łączy się z odpoczynkiem, rodzinnymi spotkaniami oraz.. nierzadko przejedzeniem 😊 Ciężko jest sobie odmówić tak wspaniałych potraw, tym bardziej, że przygotowanie ich wymaga czasu i wysiłku.
Niejedną osobę czeka jednak ból brzucha, wzdęcia, odbijanie i ogólny problem z trawieniem.
Jak temu zapobiec, ewentualnie wspomóc się naturalnymi sposobami? Zadbaj o to wcześniej by pomóc sobie lub najbliższym.
- Poruszaj się. Krótki spacer pomoże strawić Ci zalegające w jelitach jedzenie, zmniejszy poziom cukru we krwi i wzdęcia po posiłku. Zapobiegniesz także dzięki temu refluksowi.
- Nawet jeśli chcesz spróbować wszystkie potrawy, wybieraj mniejsze porcje i staraj się jeść wolniej, by cieszyć się każdym kęsem.
- Pokarmy bogate w tłuszcze i węglowodany a zarazem ubogie w błonnik mogą prowadzić do zaparć. Odczuwamy wtedy problem z wypróżnieniem.
- Staraj się zjeść porcję warzyw lub owoców. Pokarm zawierający błonnik to kolejny dobry pomysł, by zapobiec zaparciom. Błonnik zadba o zdrowy mikrobiom w Twoich jelitach.
- Nie jedz na siłę. Jeśli czujesz, że jesteś już pełna - odpuść. Nie warto nadwyrężać swojego układu trawiennego dla kolejnej porcji sernika 😉
- Nawadniaj się. Odpowiednie nawodnienie między posiłkami pomoże w trawieniu i zapobiegnie zaleganiu jedzeniu.
- Duża zawartość sodu w produktach powoduje zatrzymanie wody w organizmie, a to prowadzi do wzdęć. Zbyt dużo tłuszczu, także przyczynia się do bolesnych wzdęć.
Szybka ściąga naturalnych produktów na lepsze trawienie :
- Rumianek - poprawia trawienie i przepływ żółci w przewodach żółciowych. Pomocny przy zbyt dużym spożyciu tłustych potraw. Rumianek jest skuteczny przy problemach z refluksem.
- Mięta - poradzi sobie ze skurczami przewodu pokarmowego w tym bólu brzucha po przejedzeniu. Umożliwia to przejście bolesnych gazów trawiennych. Wzmaga produkcję żółci oraz soków żołądkowych, dzięki temu lepiej trawimy. Warto wypić po obfitym posiłku. Jeśli borykasz się z refluksem żołądkowym, nie należy stosować mięty.
- Imbir - napar wypity przed spożyciem posiłku łagodzi objawy niestrawności, w tym ból brzucha, wzdęcia, uczucie sytości, odbijanie i nudności. Wystarczą dwa plasterki imbiru zalać wrzącą wodą, po chwili można dodać odrobinę soku z cytryny oraz miód.
- Kminek - zwiększając enzymy trawienne przyśpiesza ogólne trawienie pokarmów. Jest świetnym sposobem na strawienie tłuszczu. Polecam dodać kminek do potraw z kapustą - zapobiega to wzdęciom. Należy jednak uważać z ilością, może przynieść to odwrotny skutek.
- Lukrecja - ma właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Spożywanie jej zmniejsza refluks żołądkowy, zgagę i ogólną niestrawność. Przy dłuższym stosowaniu pozytywnie wpływa na wrzody w układzie pokarmowym wywołane H.pylori. Lukrecja działa łagodząco ze względu na zwiększenie produkcji śluzu.
- Gorczyca - ma działanie żółciopędne i żółciotwórcze, zapobiega wzdęciom a także wspomaga trawienie, szczególnie przy nieżycie żołądka i jelit. Gorczycę w nadmiernych ilościach powinny unikać kobiety w ciąży, osoby z cukrzycą oraz z chorobami nerek.
- Koper włoski - ze względu na zawartość błonnika i właściwości przeciwzapalnych zapobiega lub redukuje ilość gazu w jelitach. Wspomaga zatem zniwelować nieprzyjemne dolegliwości związane ze wzdęciami. Łyżka suszonego kopru zawiera w sobie mniej więcej 2.3 g błonnika - dla porównania średnie jabłko zawiera około 4.4 g błonnika. Błonnik ma kluczowe znaczenie w zmniejszaniu wzdęć.
- Kompot z suszu owocowego - jest naturalnym sposobem na zaparcia. Jest najlepszym sposobem na delikatne zadbanie o nasz układ trawienny i moim zdaniem powinien zdecydowanie częściej gościć w naszych domach, nie tylko w przypadku Wigilii.
- Suszone śliwki - ze względu na zawartość błonnika rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego, śliwki suszone zasługują na szczególne uznanie. Błonnik nierozpuszczalny łagodzi zaparcia i i dba o regularne wypróżnianie natomiast błonnik rozpuszczalny pomaga łagodzić trawienie. Zjedzenie regularnie już dwóch suszonych śliwek znacząco poprawi nasze trawienie. Dobrym sposobem na zaparcia jest zalanie około 7 śliwek ciepła wodą i odstawienie na parę godzin, najlepiej na całą noc. Po tym czasie, jeśli masz blender, blendujemy wodę ze śliwkami. Jeżeli nie posiadasz blendera wystarczy wypić napar śliwkowy i zjeść namoczone śliwki. Nie polecam wychodzić wtedy z domu 😉 napar ma silne właściwości przeczyszczające.
Oprócz tych sposobów, możesz sobie pomóc także masując brzuch. Delikatne masowanie ma działanie relaksujące, wystarczy nawet 5-10 minut delikatnego masażu by poczuć się lepiej. Pomaga to rozluźnić mięśnie brzucha a to z kolei wspomoże trawienie.
Jak masować brzuch?
Krok 1. Możesz nałożyć odrobinkę oleju np. kokosowego lub innego jaki masz pod ręką.
Krok 2. Ogrzej delikatnie swoje dłonie poprzez pocieranie ich o siebie.
Krok 3. Zacznij od delikatnego pocierania brzucha dłońmi, zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
Krok 4. Masuj delikatnie od mostka w dół. Taką samą czynność powtórz z lewej i prawej strony brzucha, czyli od zakończenia żeber aż do kości miednicy.
Krok 5. Kończąc powtórz krok pierwszy.
Taki masaż nie powinien przekraczać 20 minut.
Ogólnie masaż jest bezpieczny dla wszystkich osób, należy wykonywać go bardzo delikatnie i nie uciskać zbyt mocno. Powinny unikać go kobiety w ciąży.
Wszyscy przygotowujemy się do świąt, jest to wspaniały czas dla każdego z nas. Warto przygotować się także od strony trawiennej, by nie martwić się jak przyjdzie ten nieprzyjemny moment. Proponuję kupić wcześniej herbatki ziołowe, mogą być także takie gotowe kompozycje ze sklepu spożywczego - mają świetne działanie jeśli chodzi o doraźne problemy trawienne.
Może masz jakieś swoje sprawdzone sposoby na problemy trawienne? Podziel się koniecznie w komentarzu.
Życzę pyszności na święta i oby nikogo nic nie bolało z przejedzenia 😊
Źródła:
Disclaimer: nie jestem lekarzem. Stworzyłam tego bloga w celu informacyjnym, by dzielić się wiedzą i badaniami naukowymi. Treści zawarte na tej stronie nie są poradą medyczną. Jeśli cierpisz na jakąś chorobę, bierzesz leki, jesteś w ciąży lub karmisz piersią skontaktuj się z wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia w celu porady lekarskiej.
Świetne wskazówki. W święta są na wagę złota 🧡
OdpowiedzUsuńDziękuję 😊 lepiej przygotować się na taką ewentualność.
UsuńPozdrawiam.
Świetny artykuł! Idealny na święta! Dobrze, że przypominasz, że dbać o siebie trzeba zawsze. Serdecznie pozdrawiam 🤗
OdpowiedzUsuńDziękuję!
UsuńMam nadzieję, że nikt nie będzie musiał korzystać z tych porad w święta ale lepiej dmuchać na zimne 😉
Pozdrawiam
Super post! Też mam problemy i z tarczycą i z nieswoistym zapaleniem jelita, od którego mam wędrującą pokrzywę :(
OdpowiedzUsuńZaobserwowałam blog - będę często do Ciebie zaglądać :)
Wszystkiego dobrego - Książkowy Las Anki
Chora tarczyca często idzie w parze z chorymi jelitami. Najważniejsza jest dieta i wykluczanie zapalnych produktów. Pamiętaj o antyoksydantach, będą zapobiegać uszkodzeniom jelit i najważniejsze nie poddawaj się - będzie dobrze 👍
UsuńDziękuję serdecznie za obserwowanie, ja też z miłą chęcią będę czytać Twoje recenzje 😊
Pozdrawiam.
Ale cudowny wpis! Bardzo inspirujący :) Wszystkie sposoby super, każda rada genialna. Ściąga z naturalnymi produktami też bomba :) Chętnie poznam więcej takich rad i wpisów. Serdecznie pozdrawiam :)
OdpowiedzUsuńDziękuję 😊 Zapraszam po więcej w takim razie.
UsuńPozdrawiam
Przydatny artykuł i na czasie! :)
OdpowiedzUsuńDziękuję. Oby każdy miał cudowne święta bez problemów trawiennych 😊
UsuńOd kilku lat gotuje kompot z suszonych owoców, sama suszę, miętę też pije.Piernik też czyści jelita.Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńO pierniku nie słyszałam - muszę poczytać o tym.
UsuńFajnie mieć swoje własne zioła pod ręką.
Pozdrawiam.
Bardzo przydatne informacje. Człowiek wręcz rzuca się na jedzenie, i miesza.
OdpowiedzUsuńOj tak.. a później się męczymy 😉
UsuńBardzo interesujące porady. Na pewno z wielu z nich korzystam.
OdpowiedzUsuńNiektóre stosuję na co dzień.
Wesołych Świąt!
Super! Nie musimy czekać do momentu aż coś zacznie boleć, herbatki ziołowe możemy pić każdego dnia dla poprawy trawienia.
UsuńDziękuję i również życzę Wesołych Świąt.
Przydatne informacje :)
OdpowiedzUsuńDziękuję 😊
UsuńŚwietne porady. Już od dawna nie przejadam się podczas świąt, a długi spacer to podstawa dobrego samopoczucia, później nawet świąteczne potrawy lepiej smakują.
OdpowiedzUsuńWesołych Świąt!
Świetnie - święta są fajne ale jeszcze lepiej spędzić je bez problemów trawiennych 😉 Dziękuję serdecznie i także życzę radosnych Świąt.
Usuń❄️🎄❄️Droga! ❄️🎄❄️
OdpowiedzUsuńW ten piękny, magiczny czas, gdzieś między pachnącym migdałami makowcem włożonym do piekarnika a pyszną, jarzynową sałatką, jestem tutaj, aby napisać kilka ciepłych słów.
Życzę Ci, aby te najpiękniejsze Święta były dobre, abyś nabrała dużo siły na kolejny rok, aby Ci się przepięknie darzyło.
Aby dobro i zło podały sobie czułki, aby Światło zwyciężyło nad ciemnością.
Życzę, żebyś załatwiła do końca roku wszystkie zaległe sprawy i nie przenosiła ich na kolejny rok.
Życzę Ci, jeśli jest taka sytuacja, abyś pogodziła się z ludźmi, na których Ci zależy, którzy są Ci bliscy i aby nikt nie był sam.
Niezapomnianych, ciepłych, radosnych, wspaniałych i wzruszających Świąt! Dużo dobra, radości, czułości, miłości, wzruszeń i szczęścia!
Z serdecznością i pozdrowieniem - JoAnna.❄️🎄❄️
PS
Świetne porady, od roku masuję pępek olejkami, sporo daje. Wyszłam z nadczynności tarczycy, staram się o siebie dbać na swój wegetariański sposób. Dzięki za wizytę u mnie, pozdrawiam, uściski!
Ale piękne życzenia 🥰 dziękuję serdecznie i także życzę wszystkiego najlepszego z okazji Świąt, spełnienia marzeń, zdrowia, pomyślności i samych radosnych dni.
OdpowiedzUsuńNawet taka mała zmiana w naszej codziennej rutynie może przynieść korzyści zdrowotne - wszystko zależy od naszych dolegliwości. Musimy obserwować nasz organizm. Cieszę się, że zdrowiejesz.
Pozdrawiam cieplutko 🤗
Cenne wskazówki, dzięki Ci za nie :)
OdpowiedzUsuńOby się nie przydały 😉 ale warto o tym wiedzieć.
UsuńPozdrawiam.
Doskonałe porady. Nigdy nie przygotowuję na święta wiele jedzenia. Gdy czegoś nie zjemy, robię porcje i zamrażam. Nic nie może się zmarnować.
OdpowiedzUsuńSerdecznie pozdrawiam:)
Bardzo dobry sposób - nie ma sensu jeść na siłę a szkoda też wyrzucać 👍 mi bardzo podoba się pomysł ze społecznymi lodówkami, można podzielić się jedzeniem z potrzebującymi. Pozdrawiam 😊
UsuńMy po Wigilii zastosowaliśmy spacer i dużą ilość kompotu z suszu. A porada z masażem także mi się podoba, bo delikatny masaż jest i pożyteczny, i przyjemny ;-)
OdpowiedzUsuńUwielbiam kompot z suszu 😊 tak, masaż jest bardzo przyjemny w szczególności gdy masuje nas najdroższa dla nas osoba 😉 możemy też i my pomasować bliską osobę i pomóc w razie bólu.
Usuń